Leczenie osoczem bogatopłytkowym

ZASTOSOWANIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO W LECZENIU URAZÓW ORTOPEDYCZNYCH

Leczenie osoczem bogatopłytkowym  rewelacyjnie sprawdza się w przypadku terapii np.  przewlekłych urazów ścięgien oraz innych urazów. Z innowacyjnego leczenia korzystają znani sportowcy: Tiger Woods czy Rafael Nadal. Terapia (PRP) gwarantuje szybkie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne leczenie. Teraz jest na
wyciągnięcie ręki!

PRP jest obecnie jedną ze skuteczniejszych metod małoinwazyjnych regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich. Wszystko dzięki zawartym w osoczu bogatopłytkowym czynnikom wzrostu, intensywnie przyspieszającym gojenie się ran, stymuluje odbudowę mięśni, ścięgien oraz stawów.

CZYM JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE I DLACZEGO TERAPIA DZIAŁA?

Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania.

Preparatem PRP ostrzykujemy uszkodzoną okolicę lub tkankę. Na przykład, w przypadku przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa. Mieszankę PRP i środka miejscowo znieczulającego można wstrzyknąć bezpośrednio w chorobowo zmienioną tkankę. W ciągu kilku następnych dni pacjent może odczuwać w okolicy iniekcji dolegliwości bólowe, które jednak z biegiem czasu mijają i pacjent zaczyna odczuwać korzystny efekt leczenia.

Zalety terapii PRP

Metoda iniekcji  jest mało inwazyjna,
Wysoka skuteczność terapii – ok. 90%,
Bezpieczeństwo terapii – brak reakcji alergicznych, zakażeń itp.,
Mała bolesność zabiegu,
Krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.

Wskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym:

  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • ostrogi piętowe
  • kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki)
  • kolano biegacza
  • kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
  • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa
  • urazy i zmiany przeciążeniowe
  • liczne schorzenia i kontuzje stawów: biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
  • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
  • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
  • zapalenie ścięgien gęsiej stopki
  • zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
  • tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej

Jednak, tak jak w przypadku każdej terapii czy też leków, istnieją przeciwwskazania. PRP nie powinny poddawać się osoby przewlekle chorujące na zespół wątrobowo-nerkowy, chorzy leczeni immunosupresyjnie, terapią antykoagulantami, zakażeni wirusami (HCV, HBS, HIV), chorzy  na sklerodermię, a także na immunologiczne choroby naczyń, alergie na nukleotydy, choroby krwi (np. trombocytopenia), sepsa, przewlekłe choroby wątroby.

Należy pamiętać, że o kwalifikacji do terapii osoczem bogatopłytkowym zawsze decyduje lekarz specjalista po szczegółowym badaniu lekarskim.

Przebieg terapii Osoczem Bogatopłytkowym

Najważniejsza jest wizyta u lekarza ortopedy. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich zdecyduje, czy Pacjent może zostać poddany takiej terapii.

Dwa – trzy tygodnie przed zabiegiem należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W zamian można stosować tramadol oraz paracetamol. Nie należy przyjmować leku przeciwzakrzepowego na 5 dni przed zabiegiem. Ponadto, dzień przed zabiegiem pić dużo płynów. W dniu zabiegu, Pacjent nie musi być na czczo. Zabieg podania preparatu trwa około 30-40 minut i odbywa się w gabinecie lekarskim. W celu uzyskania osocza bogatopłytkowego pobiera się krew żylną (zwykle od 15 do 25 ml). Krew jest przetwarzana za pomocą urządzenia do wirowania. Proces wirowania trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rodzaju zestawu do otrzymywania PRP. Miejsce iniekcji jest bardzo dokładnie dezynfekowane. Zabieg wstrzykiwania PRP wykonywany może być pod kontrolą USG lub bez niego (zależnie od miejsca iniekcji). Podczas zabiegu pacjent jest proszony o zrelaksowanie się (często w pozycji leżącej). Za pomocą strzykawki z igłą, lekarz wstrzykuje niewielką ilość (często zaledwie od 3 do 6 ml) bogatego w płytki osocza do tkanek chorobowo zmienionych. Następnie zakładany jest jałowy opatrunek.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu wymagane jest schładznie  danego miejsca 3x dziennie  po  45 min używając  opatrunki  chłodzące  HOT COLD PACK  lub  reklamówkę  z  kostkami lodu  ale zawsze przez recznik , nigdy  bezpośrednio  na  skórę.

Kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe ; dla złagodzenia dolegliwości można stosować paracetamol lub tramadol – należy bezwzględnie unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dolegliwości bólowe związane są z miejscową reakcję na iniekcję w postaci obrzęku. Pacjenci powinni prowadzić oszczędzający tryb życia oraz unikać przeciążania kończyny.  Pacjenci, którzy wykonują nieobciążającą, niefizyczną pracę mogą do niej powrócić często już następnego dnia.

Konieczne są kontrole ortopedyczne. Pierwsza z nich powinna się odbyć 7 do 10 dni od daty zabiegu. Podczas tej kontroli oceniamy funkcję kończyny oraz stopień nasilenia dolegliwości bólowych. Kolejna wizyta następuje po 3 tygodniach od podania PRP, podczas której ponownie oceniana jest funkcja kończyny, resztkowe dolegliwości bólowe oraz ocena potrzeby ewentualnego wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji ruchowej  lub  powtórzenia  jeszcze  raz  zabiegu  z  uzyciem PRP . Wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych, dzięki którym możliwe jest odbudowanie
tkanki mięśniowej wokół stawu powoduje zmniejszenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów i może spowolnić lub powstrzymać dalszy jej postęp.

Jak często należy poddawać się terapii?

To bardzo indywidualna kwestia. Decyzję podejmuje lekarz ortopeda. Maksymalnie w ciągu sześciu miesięcy można podać do trzech zastrzyków. Jednak większość pacjentów uzyskuje znaczną ulgę już po pierwszym lub drugim zastrzyku.


Leczenie osoczem bogatopłytkowym w przychodni Hadmedica przeprowadza:

dr Dariusz Bojanowski     czytaj więcej


hadmedica osocze-bogatoplytkowe

PAKIETY Skip to content