Testy alergiczne

Testy alergiczne wykonuje się w celu potwierdzenia czynnika, który wywołuje występujące u pacjenta objawy alergii. Lekarz alergolog na podstawie wywiadu i badania wybiera, które testy alergiczne i z jakimi alergenami należy wykonać dla oceny uczulenia u danego pacjenta.

Zakładając podejrzenie alergii pokarmowej w skórę wdrapuje się rozcieńczony ekstrakt danego pokarmu. Niewielką ilość umieszcza się na skórze pleców lub ramienia. Reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia lub spuchnięcia wykaże alergię na dany pokarm. Jeśli reakcja nie zajdzie oznacza to, że osoba nie jest uczulona na badany składnik pokarmowy. Skórne testy punktowe można wykonać z alergenami pokarmowymi, co czyni je szczególnie przydatnymi u najmłodszych chorych z podejrzeniem alergii pokarmowej.

W diagnostyce alergologicznej wykonuje się przede wszystkim dwa rodzaje testów:

  • skórne testy punktowe – za objawy alergii odpowiedzialne są przeciwciała IgE. Są przeciwciała tkankowe – występują na powierzchni komórek tucznych w większości tkanek. Jeżeli do organizmu uczulonego człowieka dostanie się alergen np. pyłek traw, to wiąże się on z przeciwciałami IgE na powierzchni komórki tucznej. To połączenie powoduje, że komórka tuczna wyrzuca ze swojego wnętrza mediatory reakcji alergicznej.
  • naskórkowe testy płatkowe –  wykonuje się na skórze pleców. Lekarz nasącza alergenem bibułkę (lub do komory specjalnego plasterka nakłada alergen w postaci pasty) i nakleja na 48 h na skórę. Następnie po raz pierwszy sprawdza, czy pojawiła się na niej reakcja zapalna. Kolejne sprawdzenie ma miejsce po upływie 72 h od rozpoczęcia testów.

Testy wziewne i pokarmowe

Testy te są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin (traw, drzew i chwastów), roztocze kurzu domowego, alergeny sierści zwierząt lub grzyby pleśniowe. Znajdują zastosowanie również w rozpoznawaniu alergenów odpowiedzialnych za alergiczne i całoroczne zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa oraz astmy.

Testy te przeprowadza się zwykle w obrębie przedramienia, na obszarze skóry, na której nie ma żadnych chorobowych wykwitów,

Wyniki odczytuje się po 20 minutach od nałożenia testów po porównaniu ich z próbami kontrolnymi.

Skórne testy punktowe (STP) należą do testów bezpiecznych i wiarygodnych.
Powinny być wykonywane w okresie wolnym od objawów (ustalanym indywidualnie dla każdego pacjenta). Chory nie powinien być w trakcie leczenia lekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi). Leki te należy odstawić na ok. 1—2 tygodni przed wykonaniem testów.
W przypadku dzieci, z uwagi na konieczność współpracy, STP zaleca się od 4. roku życia.

Wynik testów jest wiarygodny, o ile przed wykonaniem testów pacjent przestrzega poniższych zaleceń:

Przed badaniem

  • na 2 tygodnie przed badaniem nie wystawiać skóry na promienie słoneczne lub solarium
  • 7 – 14 dni przed testami odstawić leki przeciwalergiczne
  • należy poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach
  • 7 dni przed badaniem nie nakładać na skórę przedramion leków w postaci maści i kremów, szczególnie ze sterydami

W dniu badania:

  • nie spożywać pokarmów będących często powodem alergii np. czekolady, pomidorów, serów pleśniowych, tuńczyka, ogórków kiszonych, kapusty, szpinaku.
  • nie balsamować skóry przedramion

Testów nie należy wykonywać w poniższych sytuacjach:

  • wystąpiła infekcja bakteryjna lub wirusowa do 3 tygodni przed terminem badania
  • przyjmowano antybiotyku do 3 tygodni przed terminem badania
  • wystąpił epizod anafilaktyczny lub ciężki napad astmy do 6 tygodni przed terminem
  • występują choroby skóry: ostra pokrzywka, dermografizm, atopowe zapalenie skóry i zmiany skórne: rumień, obrzęk, bąble, zmiany plamiste
  • podczas ciąży
  • gdy w dniu badania jest nasilenie objawów takich jak: kaszel, katar, duszność, łzawienie.

W przychodni Hadmedica możesz wykonać:

Punktowe testy skórne z alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi

Badanie swoistych przeciwciał IgE w surowicy (panel wziewny i pokarmowy)


 

PAKIETY Skip to content