USG inaczej ultrasonografia jest to badanie nieinwazyjne, polegające na rozchodzeniu się i odbiciach fali ultradźwiękowej za pomocą specjalistycznego aparatu.
W naszej przychodni badania USG wykonują:
dr Dariusz Bojanowski czytaj więcej
dr n. med. Jarosław Kopko
dr Ewa Jakuczek – Kowalczyk
dr Anita Michnowska-Kluś
dr Paulina Pięta-Zięcina
Badanie ultrasonografem
USG jedna z nowoczesnych technik w medycynie i jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Na podstawie wyników podejmuje się decyzje o leczeniu, profilaktyce lub też odstępuje się od dotychczas stosowanej terapii. Pozwala ocenić lekarzowi kształt, wielkość i strukturę narządów wewnętrznych. Jest to badanie obrazowe, które pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję np. wątroby, trzustki, jąder, piersi, nerek, jajników, moszny. Można wykryć w nich nieprawidłowości, na przykład guzy czy zgrubienia.
U nienarodzonych dzieci USG pozwala wykryć wiele wad na płaszczyźnie różnych układów, w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dzięki ultrasonografii możliwe jest rozpoznanie i leczenie zaburzenia rytmu serca czy niewydolności krążenia. Ciężarnym kobietom zaleca się robienie badania co najmniej 3 razy w czasie trwania ciąży bądź po konsultacjach z lekarzem każdy kolejny raz w momencie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji. Badanie USG nie jest w żaden sposób szkodliwe dla człowieka.
Jak się przygotować do USG?
Jeśli udajemy się na USG jamy brzusznej, dzień przed wyznaczonym terminem nie należy jeść potraw ciężkostrawnych i prowokujących wytwarzanie gazów. Mogą one bowiem zamazywać obraz. W dniu badania lepiej być na czczo. Jeżeli idziemy po południu, zjedzmy lekkostrawne, nieduże śniadanie.
Bezpośrednio przed badaniem nie palimy papierosów, gdyż dym może zniekształcić obraz. Na godzinę przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić przynajmniej litr niegazowanej wody lub niesłodzonej herbaty, by podczas badania pęcherz był wypełniony. Gdy jest to konieczne, lekarz zaleci, byśmy poprzedniego dnia wieczorem zażyli środek przeczyszczający.
Badanie ultrasonograficzne pozostałych narządów (w stawach, mięśni, piersi, płuc, oczodołu, śródpiersia, ośrodkowego układu nerwowego i narządów szyi) nie wymaga zazwyczaj specjalnego przygotowania.
Prosimy o kontakt telefoniczny w celu uzyskania informacji czy świadczymy usługę USG, której Państwo poszukują.
USG – rodzaje
- Echo serca (USG serca)
- naczyniowe metodą Dopplera
- ginekologiczne
- stawu kolanowego
- stawu ramiennego (barku)
- stawu biodrowego
- stawu łokciowego
- nadgarstka
- stawu skokowego
- stawów biodrowych dzieci (w pierwszych tygodniach życia)