Alergolog dziecięcy

Alergolog dziecięcy czyli lekarz zajmujący się schorzeniami związanymi z alergiami wśród najmłodszych, już od przyjścia malucha na świat. Alergolog – specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z alergenami. Alergeny to antygeny występujące w każdym środowisku wywołujące reakcję alergiczną. Alergolog na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań potwierdza bądź wyklucza występującą alergie oraz ewentualnie wprowadza odpowiedni system leczenia.
Do specjalisty należy udać się w przypadkach kiedy dokucza nam częsty, wodnisty katar, łzawienie oczu, przekrwienie spojówek, jak również wysypka, świąd skóry, duszności. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków bądź w określonych przypadkach leczenie samymi alergenami czyli  tzw. odczulanie.

Na pierwszej lub drugiej wizycie pacjent często poddawany jest testom alergicznym, do których należą:

  • testy z krwi, które mają na celu wykrycie specyficznych przeciwciał, które byłyby sygnałem występowania alergii.
  • testy  skórne, polegające na lekkim nakłuciu naskórka i nałożeniu w to miejsce potencjalnego alergenu. Miejsce nakłucia to zazwyczaj wewnętrzna strona przedramienia. Badanie jest niemal bezbolesne, a czas oczekiwania na wynik to około 10-15 minut. Jeśli w okolicach miejsca nakłucia pojawia się zaczerwienienie, świąd lub opuchlizna, oznacza to, że pacjent jest uczulony na dany alergen. Na tydzień przed tym badaniem musimy zaprzestać zażywania leków.

dr n. med Tomasz Matuszewski  czytaj więcej

Alergolog dziecięcy. Ukończył Wydział Lekarski Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jest specjalistą II st w zakresie pediatrii oraz specjalistą alergologii. Staże specjalizacyjne odbył w Klinice Chorób Dzieci WAM w Łodzi oraz w Klinice Immunologii wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie pracuje również jako starszy specjalista w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ul. Szaserów 128.
Jest autorem kilkunastu publikacji z dziedziny pediatrii i alergologii. Posiada certyfikat zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu problemów alergologicznych zarówno u dzieci jak i u dorosłych (m.in. wykonuje testy skórne, diagnostykę pokrzywek i obrzęków, prowadzi immunoterapię, zajmuje się również leczeniem atopowego zapalenia skóry, prowadzi chorych z alergią na jady owadów oraz wrodzonym obrzękiem naczynioruchowym – współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Chorym z Obrzękiem Naczynioruchowym). Świadczy również porady z zakresu chorób infekcyjnych dla dzieci i dorosłych (m.in. borelioza, opryszczka, półpasiec, diagnostyka stanów gorączkowych)

godz. przyjęć:

grafik ruchomy


PAKIETY Skip to content