Fiberoskopia

W trakcie konsultacji laryngologicznych z użyciem toru wizyjnego lekarz laryngolog wykonuje badanie endoskopowe, polegające na wprowadzeniu endoskopu (długiego i cienkiego przyrządu optycznego z minikamerą umożliwiającą obserwację wewnętrznych ścian ciała na ekranie monitora) przez krtań, jamę ustną, bądź nos w celu obserwacji narządów na monitorze komputera.
Jest to badanie całkowicie bezbolesne, a jego zaletą jest możliwość dokładnej oceny badanych narządów (jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani).
Endoskopowe badania laryngologiczne pozwalają na:

  • dokładną ocenę anatomii i funkcji krtani (laryngoskopia lupowa)
  • dokładną ocenę błony bębenkowej (endoskopia ucha) 
  • dokładną ocenę jamy nosowej oraz okolic ujść zatok przynosowych (endoskopia nosa i zatok)

Wynik badania dostępny jest bezpośrednio po badaniu

Wskazania:

wskazane jest wykonanie fiberoskopii podczas: bezdechów sennych i chrapania u dzieci i dorosłych, krwawień z nosa, podejrzenia ciała obcego w jamach nosa, przy ocenie tzw. trzeciego migdałka u dzieci (przerost migdałka gardłowego), przy nowotworach, które umiejscowione są w trudno dostępnych miejscach, podczas badań kontrolnych u pacjentów z chorobą nowotworową, przy zaburzeniach połykania, przy utrzymujących się bólach górnych dróg oddechowych.

– chorób zapalnych: bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych
– zmian spowodowanych działaniem środków chemicznych: kwasów i zasad, żółci, niektórych leków oraz czynników fizycznych np. zmian popromiennych łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych oceny zaawansowania wielu zmian chorobowych i ich odpowiedniej klasyfikacji, np.: żylaków przełyku, refluksowego zapalenia
– błony śluzowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy czy też źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Przygotowanie:

W celu zmniejszenia zmniejszenia ryzyka odruchów wymiotnych u dzieci zaleca się być na czczo ok 1-2 godziny przed badaniem. Dziecko powinno być bez intensywnego kataru. Badanie należy wykonać ok. 2 tyg. po infekcji.Badanie wykonuje Laryngolog, Laryngolog dziecięcy :

dr Dariusz Kutyłowski

godz. przyjęć:

środa 14:00-18:00


PAKIETY Skip to content